Senior Performance Analyst

Ostrava

DHL Express is a company that pioneered cross-border express delivery in 1969 & now is active in more than 220 countries and territories worldwide. We connect people and improve their lives. And we do it by being uncompromisingly customer-centric and delivering excellence day in and day out. By bringing people together and making life simpler – for our customers, our employees, our investors, and our society – we help make the world a better place.

MAIN JOB TASKS AND RESPONSIBILITIES:

This role’s primary purpose is to develop and maintain the performance management reporting environment for Financial Functions and related reporting tools for Shared Service Centres/regional/global audiences, support the service lines/clusters/ global towers with their performance management (based on the information derived from the reporting databases), participate in reengineering projects with a major impact on performance measurement and advice the senior- and middle managers on the KPI- and ABC analyses performed. Supports performance analysts by means of coaching and development.

OUR REQUIREMENTS:

 • University degree (preferably in finance-related field).
 • 3-5 years of experience as a performance / controller / business analyst.
 • Valid experience within the service lines is highly desirable.
 • Very good working knowledge of English.
 • PC skills - excellent knowledge of MS Excel and MS Access, good skills of MS Word and MS PowerPoint.
 • Knowledge of VBA, SAP, SQL server, Microsoft Visual Studio and data extraction tools are welcome.
 • Accuracy, reliability, independence, attention to detail, flexibility.
 • Willingness to travel abroad for occasional business trips.

YOU CAN EXPECT:

 • A highly motivated and engaged team, which gives its best every day.
 • A manager with an open and collegial management style who builds upon your strengths.
 • A work environment, where you can develop yourself and great performance is recognized.
 • People, who are enjoying their work and appreciating each other.

Are you interested? Please send us your complete application online.

Tato pozice vyžaduje odpověď na stránkách zaměstnavatele. Po vyplnění formuláře budete přesměrováni na stránky společnosti DHL Express (Czech Republic) s.r.o..

Pro výběrové řízení na tuto pracovní pozici bude DHL Express (Czech Republic) s.r.o., IČO: 25683446, Nádražní 2967/93, Moravská Ostrava, 702 00 Ostrava, jakožto správce, zpracovávat Vámi poskytnuté (či z veřejných zdrojů získané) osobní údaje, a to v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679. Zpracování osobních údajů bude pro správce provádět společnost LMC s.r.o., IČO: 264 41 381 prostřednictvím svých elektronických systémů. Zobrazit více

Odpovědí na tento inzerát poskytujete správci své osobní údaje za účelem a po dobu realizace výběrového řízení. V souvislosti se zpracováním Vašich osobních údajů máte příslušná práva: (i) na přístup k osobním údajům, (ii) na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů, (iii) na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně, (iv) na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech (v) na přenositelnost údajů a (vi) vznést námitku, po níž zpracování Vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad Vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a (vii) obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů.
Další informace o zpracování osobních údajů vyjmenovanými společnostmi skupiny DPDHL naleznete zde: https://dhl.jobs.cz/wp-content/themes/default/files/applicant_data_protection_notice_2020-07-21_cz_mmo_iva.pdf.

Další informace o zpracování údajů společností LMC s.r.o., IČO: 264 41 381, se sídlem Praha 7, Jankovcova 1569/2c, PSČ 170 00 poskytuje pověřenec pro ochranu osobních údajů Jan Svoboda, e-mail: dpo@lmc.eu, resp. jsou dostupné na https://www.lmc.eu/cs/zasady-ochrany-soukromi/.

Kontakt

DHL Express (Czech Republic) s.r.o.
Kateřina Tesařová
Nádražní 2967/93
702 00  Moravská Ostrava
Česká republika
Telefon: +420 739 545 191

Víte o někom, kdo by měl o pozici zájem? Sdílejte!